Вероятно вече сте забелязали, че на пазара се предлагат множество парници и фолио за тях - някои са прозрачни, други са зелени или сини. Но знаете ли защо това е така? При какви условия до оранжерията достига оптимално количество светлина и кое фолио всъщност е най-подходящо за отглеждане?

За да отговорим на този въпрос, първо трябва да помислим как работи слънчевата светлина в култивацията. Защото, макар и да не можем да я възприемем, първоначалната бяла светлина всъщност се пречупва в седемте цвята на цветовия спектър: червено, оранжево, жълто, зелено, синьо, индиго и виолетово. Добре, но какво да кажем за това?

Това е просто - трябва да мислим за слънчевата светлина като за една от най-основните съставки на отглеждането. Без наличието на слънчева светлина само напразно бихме очаквали успешен сезон. Тя оказва пряко влияние върху фазите на фотосинтезата, растежа и фотопериодизма (реакцията на растенията на редуването на деня и нощта) на културите. На нашите географски ширини растенията получават най-много слънчева радиация през юни, а най-малко - през декември.

Проблемът е както в липсата, така и в излишъка на светлина

Вече знаем как слънчевата светлина влияе на растенията. Случвало ли ви се е обаче, въпреки че на пръв поглед условията за отглеждане са изглеждали идеални, това да не се отрази на реколтата? Проблемът може да е бил в липсата или дори в излишъка на слънчева светлина, което в крайна сметка е навредило на растенията.

При липса на слънчева светлина фотосинтезата на растенията се забавя, а в най-лошия случай може дори да спре напълно. Това от своя страна води до недостатъчно разпределение на хранителните вещества в културите, в резултат на което растенията се уморяват и умират, така да се каже. Това може да се прояви с по-дълъг период на растеж, пожълтяване на листата, отслабване на стъблата или по-бавен цъфтеж.

При излишък на светлинна радиация обаче също сте изложени на риск от подобни проблеми. Може да си мислите, че растенията растат по-бързо с него, но не позволявайте това да ви заблуди. Всъщност, щом се надхвърли максимално допустимата граница на слънчевата светлина - макар че е много трудно да се определи - растенията ще започнат да умират, точно както в случай на недостатъчна светлина. Листата им променят цвета си, а в някои случаи с течение на времето те буквално изгарят.

Как да се преборим с него и какво фолио да изберем?

Зелено фолио за парници

Помислете за един-единствен цвят от светлинния спектър, за който говорихме в началото - зеления. Сега си представете, че той просто не преминава през зеленото фолио. Казано на разбираем език, зеленото покривно фолио ще "блокира" навлизането на зелените слънчеви лъчи във вашата оранжерия. А защо прави това? Ами факт е, че растенията могат лесно да се справят без зелена светлина. Те се нуждаят от сини вълни по време на фазата на растеж и зреене и от червени вълни по време на фазата на цъфтеж и производство. Зелените обаче са много трудни за усвояване; напротив, те вероятно няма да могат да ги усвоят и ще се опитат да ги "отразят".

Но още по-важно е, че зеленото фолио на къщата от фолио служи като своеобразен щит, който разсейва слънчевата светлина, когато тя преминава през него. Това гарантира, че светлината се разпределя равномерно в оранжерията и предотвратява образуването на горещи и студени зони. Затова можем да кажем, че непрозрачните фолиа са подходящи, ако искате да отглеждате растения в оранжерията си до зряла възраст. Зеленото фолио за оранжерия е напълно ефективно, когато нищо не стои на пътя на вашата оранжерия и нищо не хвърля сянка върху нея. В такива случаи фолиото за оранжерии е в състояние да пропусне приблизително 85 - 88 % от слънчевата светлина.

Бяло фолио за парници

За разлика от зеленото фолио, бялото фолио не разсейва светлината във парника, а я предава директно. Благодарение на идеалното нагряване на почвата можем да кажем, че то има значителен ефект върху по-бързото покълване на семената и растежа на растенията. То обаче е идеално, ако ще пресаждате покълналите растения на открито на по-късен етап. С други думи, тя е особено подходяща за отглеждане на така наречените "стартерни растения". Отново, коефициентът на пропускане на слънчевата светлина е приблизително същият в сравнение със зеленото фолио. Все пак имайте предвид, че при бялото фолио зелената част от цветовия спектър също ще прониква в оранжерията.

Какво означава това?

  • Ако сте от онези производители, които трябва да покълнат възможно най-скоро, а също така планирате да ги пресадите на открито, потърсете бяло фолио за политунела.

  • От друга страна, ако няма да пресаждате и можете да се справите с по-бавното покълване, но също така се нуждаете от по-естествен процес на зреене, изберете зелено или друго непрозрачно фолио за оранжерията. 
  • Ако не попадате в нито една от тези групи, решението за вас може да бъде комбинирана мембрана с дифузно покривно покритие и прозрачни стени. С тази комбинация можете да се възползвате от някои от предимствата на двете версии.