Пълно ръководство за отглеждане в оранжерия - Как да започнете да отглеждате зеленчуци?

Вече сте избрали своята оранжерия или парник? Ако все още не, в линкове по-надолу може да намерите доста полезни съвети за избор на правилна оранжерия за Вас.

VRTNI RASTLINJAK IZ FOLIJE:KAKO GA IZBRATI?

GOJENJE  V RASTLINJAKU IZ FOLIJI ALI STEKLA?KAKŠNA JE RAZLIKA?

RAZLIKA MED BELO IN ZELENO FOLIJO NA RASTLINJAKU, KATERO SI IZBRATI?

KAKE PREDNOSTI PRINAŠAJO VRTNI RASTLINJAKI?

VRTNI RASTLINJAK IZ FOLIJE: USTVARITE SI OAZO, TUDI ČE STE SAMO ZAČETNIK 

KAKO POSTAVITI RASTLINJAK IZ FOLIJE NA VRTU?

Построили сте своята оранжерия и сега се чудите как да отглеждате растенията си в нея? Искате да берете сами домашно отгледани плодове и зеленчуци, но не знаете откъде да започнете? Търсите съвети за начинаещи как да отглеждате зеленчуци в оранжерията? В такъв случай нашите съвети предлагат точно това, което търсите. Засаждане в оранжерията не е нищо сложно, достатъчно е да купите правилни разсади и тор за разсадите, няколко от нашите съвети за отглеждане на зеленчуци и след няколко месеца ще бъдете пълноценен градинар.  Опитите и грешките са важен елемент от процеса на учене, а търпението е наистина важен фактор. С помощта на наръчника "пълно ръководство за отглеждане в оранжерията" не само за начинаещи, ще разберете как ефективно да използвате оранжерията. Това ръководство предоставя съвети за това кога и как да отглеждате зеленчуци във фолио и ще ви предостави основните принципи за правилно засаждане на растения. Освен всичко друго, ние ви предлагаме някои инструкции за засаждане на чесън, отглеждане на домати и други зеленчуци, които искате да имате без хранителни добавки и да ги отгледате възможно най-бързо. 

Осъзнаваме, че вероятно имате много въпроси за това как да отглеждате домати, как да отглеждате чушки или краставици. Не се отчайвайте. Ние от Foxigy.bg ще ви помогнем.

Отглеждането в оранжерия може да бъде доста забавно както за начинаещи, така и за опитни градинари, но преди да изберете растенията, които искате да отглеждате, проучете и разберете какви условия, температури и влажност ще са необходими на вашите растения, за да процъфтяват. Това е ключова стъпка за успех на вашите планове. Отглеждането на грозде в градината може да има различни условия от отглеждането на чушки в оранжерия. Всяка култура, която засаждате, има обяснения изписани на задната корица, както и пиктограми, които ще ви кажат повече. 

Зеленчуци лесни за отглеждане в оранжерията 

И така, с какво трябва да започнете? Какво можете да отглеждате в оранжерията? Отговорът е прост: буквално всичко. Въпреки това, някои растения се развиват по-добре от други. Започнете с тези по-лесни растения и развийте знанията си, за да придобиете опит от първа ръка:

  1. Репичка
  2. Грах
  3. Ягоди
  4. Чесън
  5. Маруля
  6. Домати
  7. Лук
  8. Картофи
  9. Слънчогледи
  10. Гъби
  11. Магданос 
  12. Цвекло 
  13. Алабаш

Принципите на отглеждане на зеленчуци ще ви помогнат да се възползвате максимално от оранжерията. Използвайте цялото оборудване и аксесоари на оранжерията и ще получите редица начини как да използвате вашата градинска оранжерия или парник. В този наръчник ще ви представим отглеждане в оранжерия  за начинаещи. Няма да се сблъскате с трудности – включително такива, свързани с температура, насекоми, вода, хранене, пространство, светлина, въздух и почва. Ако самото градинарство е ново за вас, не бъдете твърде агресивни. Следвайте стъпка по стъпка. Подготвили сме ви прости съвети, за да започнете своето „зелено“ пътешествие.

Основни принципи на отглеждане за начинаещи - отглеждане в оранжерия/във фолио

  1. Семена за разсaд

Оранжерията създава контролируема среда, главно когато трябва да удължите вегетационния период за сезонни растения. Някои видове зеленчуци може да отглеждате по време на цялата година. Но все още би трябвало да питате: “Къде да започна?” 

Така че започнете със семената, дори и да не сте построили оранжерията. Зеленчуци като чушки, домати и репички се отглеждат предварително, преди да бъдат засадени във фолио.

Как да засадим семенатa? 

Засаждането на семена трябва да започне още през януари, но не се притеснявайте, ако четенето на тази статия е по-напреднал месец. Отглеждането на билки или други зеленчуци е евтин и бърз начин, но има основни правила за сеитба. 

  1. Засаждане директно в земята, ако няма риск от замръзване на земята
  2. Засаждане в земята, на защитено място
  3. Засаждане в саксия, в която отглеждаме разсади

Първата точка е ясна, но какво става, ако искате да ускорите разстежа? Професионалистите и градинарите предпочитат сеитба на семена на т.нар защитено място. Защитената зона е почвата, покрита със защитно фолио. Ако все още се страхувате за семената, подходящ избор ще бъде засаждане в оранжерията, което ще осигури контрол върху разсадите. Отглеждането в оранжерията има много предимства, а едно от тях е защита на растенията и по-бързото узряване. 

Третата точка е предварителното отглеждане на разсади, които се поставят на т.нар. отглеждащи подложки. Много практичен и популярен е контейнерът за сеитба, който може да бъде под формата на пластмасова бутилка или просто да използвате любимата ви опаковка от кисело или прясно мляко.

Трябва да спазвате тези основни принципи при отглеждането на растенията: 

  • Потгответе мястото

Проверете степента на покълване на опаковката със семена, за да решите колко семена са ви необходими за очаквания брой разсади.

  • Обърнете внимание на качествения тор

Ако сте избрали няколко вида зеленчуци за засаждане, не купувайте почва според вида на растението, а многофункционална почва с по-високо съдържание на компост. Ако имате възможност, извадете тор от собствен компостер. 

  • Влага

Поливането на разсадa е важно. Изберете контейнер, който има дупки на дъното. Някои градинари покриват тези контейнери с пластмасов капак или пластмасова обвивка за по-добра изолация

  • Температура

Семената обикновено се нуждаят от 16 до 20° C температура, за да покълнат. Температура около 20 до 23° C изискват летните растения. Растенията, които са предназначени за по-студена среда, не се нуждаят от толкова висока температура, те се адаптират.

  • Табелки с названия

Ако сте начинаещи отглеждането, направете си етикети за вашите разсади, за да можете да им дадете правилното място, когато ги поставяте в оранжерията. Маркирайте засаденото семе с етикет и дата.

  • Неуспехът не е повод за срам

Дори и на опитни производители и градинари понякога се проваля засаждането. Твърде много влага или дъждовно време и интензивно поливане на засадените семена могат да ги измият от почвата.

Засаждане на разсад в контейнери

Сеитбата (засаждането) трябва да се извършва на дълбочина, съответстваща на размера на семената. При засяването на семената използвайте по-високи съдове за кисело мляко или по-високи съдове с дупки на дъното.  

Сейте малки и дребни семена равномерно и по повърхността. Когато поливате, покрийте ги със салфетка, за да предотвратите отмиването им. Например декоративните треви, многогодишните растения. Пръскачката може да се окаже полезен инструмент. 

Less is more (по-малко е повече). Не искате растенията ви да си конкурират помежду си. Дайте им пространство и разстояние помежду им, за да имат възможност да пораснат. 

Поставете семената в субстрата, използвайте салфетка за напояване и ги покрийте с фолио. 

  1. Отглеждане на зеленчуци във фолиева оранжерия

Уверили сте се в точките, обобщени по-горе, и искате да преминете към следващата стъпка? Следващият раздел ще се занимае с реалното отглеждане във фолиевата оранжерия. Можете да отглеждате и в оранжерия, в парник или в мини оранжерия, която е подходяща за апартамента или като оранжерия на балкона.

Кога да пресадите разсада в оранжерията?

Порасналият разсад ще има поникнали листа (обикновено две) и първите истински листа. След това е време да притиснете разсада с щифт за засаждане или дори с извита дръжка. Много е важно да се спомене, че оранжерията сама по себе си осигурява идеалните условия за живот на вашите зеленчуци или билки. Не е задължително в оранжерията да има пътеки и пръст. Някои градинари използват саксии, стелажи или маси, които държат саксиите или контейнерите, в които отглеждате зеленчуците си. От вас зависи какво ще изберете и какви условия ще имате за отглеждане на растенията в разсадника.

Независимо от това дали ги засаждате в земята в политунела или в по-големи контейнери, засадете ги по-дълбоко, отколкото при засаждането, като поникващите листа трябва да са точно над повърхността на почвата.

Нашият съвет: Ако растението ви има по-дълги корени, можете да ги отрежете, за да образува нови, по-силни и по-широки корени.

Поливайте с вода от чайник или кана. Също така е много препоръчително да се използва фунгицид.

Парник - засаждане в открити лехи

Ако искате да отглеждате в свободни лехи, не е необходимо да купувате парник за градина. Няколко дъски са достатъчни, за да се направи парник. Ако обаче нямате възможност да си направите сами, разгледайте парниците от асортимента ни. Парниците са изключителни с това, че удължават вегетационния период от края на зимата до края на есента. Градинарите обичат да отглеждат зеленчукови култури в него. През лятото парниците се използват за зеленчуци като краставици, пъпеши и някои видове домати. През зимата можете да използвате парниците за отглеждане на луковични цветя.

  1. Достатъчно светлина във фолиевата оранжерия

 Трябва да анализирате следните аспекти:

  •       Сортове отглеждани растения
  •       Сезон
  •       Колко дневна светлина може да се постигне?

Растенията реагират по различен начин на интензивността и обхвата на светлината. С развитието и нарастването на броя на листата се увеличава и нуждата от светлина. По-голямата част от светлината, използвана от растенията, е във видимия диапазон на светлината. Червената и синята светлина са светлинните вълни, които се използват най-често при фотосинтезата. Те са компоненти на бялата светлина или слънчевата светлина. Много изкуствени източници на светлина имат различни цветови смеси, които могат да бъдат или да не бъдат достатъчни, за да отговорят на изискванията за фотосинтеза на растенията.

През лятото и късната пролет трябва да имате достатъчно светлина за покълване и растеж на растенията. Ако обаче искате да отглеждате през зимата или късно през есента, може да се наложи да инвестирате в допълнителна система за осветление.

Ако живеете на север и разполагате само с няколко часа слънчева светлина през зимата, най-добрата алтернатива е да използвате допълнителни лампи за отглеждане. Използването на светлини за отглеждане удължава светлата част на деня, което всъщност е много полезно. Независимо дали просто трябва да дадете тласък на конкретното си растение, или възнамерявате да го отглеждате през цялата зима, това ще бъде отличен избор.

Флуоресцентното осветление се използва често в оранжериите, когато е налична само слаба естествена светлина. Използва се в помещения за размножаване или покълване, където няма естествена светлина.

  1. Напояване

Вместо да поливате културите си по общ график, научете какво е необходимо, за да гарантирате, че културите ви няма да бъдат преовлажнени или, напротив, ще страдат от липса на вода.

Симптомите на неподходящо напояване включват:

  • неравномерно сушене,
  • намаляване на броя на издънките,
  • Растеж на корените и незрели растения с лошо качество и дълголетие.

Това води и до увеличаване на употребата на пестициди и елементи за контрол на растежа, за да се компенсират неправилните практики за напояване.

 

Не всяко растение иска еднакво количество или честота на поливане. Прекомерното или недостатъчното поливане може да доведе до проблеми за растенията. Преовлажняване не се получава, когато растението получи огромно количество вода наведнъж.

Това се случва, когато се полива прекалено често и не се позволява на почвата да изсъхне. За да предотвратите това, можете да инсталирате система за капково напояване, която може да се използва за регулиране на по-големи или по-малки водни потоци директно в контейнерите или върху плосък субстрат. Можете да регулирате този тип вода с помощта на таймер и скала за капково напояване.

Как да разберете дали поливате растенията си правилно?

  1.   Проверете изискванията за напояване на всяко отглеждано растение. Ако растението изглежда леко, когато го вземете, то се нуждае от поливане, а ако компостът е прашен и изсъхнал, това означава, че действително има нужда от вода.
  2.   Не забравяйте, че достъпът до вода е необходим на корените, а не на листата. Пръскането на листата е неправилно използване на водата и може да увеличи степента на разпространение на болестта. Използвайте саксии или подноси, които предлагат точно тези възможности.

Вижте нашата оферта за напояване!

  1. Аксесоари за отглеждане в политунел

В зависимост от бюджета и ангажираността си можете да добавите разпръсквателни системи, вентилатори, маси и стелажи за пресаждане, както и много други аксесоари, които да улеснят работата ви.

Например някои растения се нуждаят от бавно и постоянно подаване на вода от хидронапоителна система, за да постигнат максимален растеж, докато други могат да се справят с общи техники за напояване, без това да окаже неблагоприятно въздействие върху растежа им.

Ето някои основни аксесоари за оранжерии, които може да са ви необходими:

  • Стелажите са отлично решение за малки оранжерии/оранжерии. Важно е да поддържате оранжерията или парника си подредени и организирани.
  • Вентилаторите могат да служат за различни цели в затворена структура. Малките вентилатори помагат при проблеми с болести и вредители, като изсушават излишната влага или конденза. Те помагат за почистването и равномерното охлаждане на оранжерията.
  • Обикновеният термометър може и да е дребен елемент, но несъмнено е един от най-важните, когато става въпрос за отглеждане. Някои растения се развиват най-добре при определени температури, а термометърът ще ви помогне да се уверите, че е достигната точната температура, за да не падне под опасна граница.
  • Изискването за регулиране на дневната светлина, която влиза в оранжерията, се постига по подходящ начин чрез използване на засенчване. То се използва главно за растения, които не се нуждаят от много светлина за растеж. 

Дръжте вредителите под контрол

Оранжерийната среда благоприятства бързото разпространение на популациите от вредители. Приятната, влажна среда и богатата растителност в оранжерията осигуряват привлекателно и стабилно местообитание за развитието на вредителите. Преди проблемът да излезе извън контрол и да се стигне до финансови загуби, вредителите трябва да бъдат открити и анализирани незабавно, за да могат да се вземат подходящи решения за борба с тях.

Това са най-лошите вредители, за които трябва да внимавате в градината:

 Листни въшки

Всеки познава въшките. Това деликатно оцветено насекомо с крехко тяло изпълва листата на вашите любими и ценни растения. Погледнете долната част на листата, където се събират. Старателното рязане и почистването са стабилни навици за предотвратяване унищожаването на ценнитe растения.

Трипси

Цветът на трипсите варира от кафяв до черен. Хранят се с различни растения и животни, които пробиват, за да изсмучат съдържанието им. Можете да спрете тези инвазии, като използвате мрежа на вентилационния отвор, проучвате новите растения, които влизат в оранжерията, и контролирате плевелите, което ще помогне за борбата с трипсите.

 Охлюви и гoли охлюви

Ако влажността на въздуха в оранжерията/оранжерията е висока, могат да се появят охлюви. Те са нощни, месести и тънки същества. Чистотата е необходима за контролиране и регулиране на охлювите. Уверете се, че оранжерията е свободна от растителни остатъци, като извадени плевели, листа, използвани дъски, тухли или камъни, които осигуряват хладни и влажни места.

 Най-често срещаните грешки при отглеждане в пaрник

 Сегашната система за грижа за растенията в оранжериите изисква малко увереност и умения. Може да се наложи да се поупражнявате предварително, за да не допуснете някоя от тези често срещани грешки при отглеждането в оранжерия/парник. Ето няколко неща, за които да внимавате.

Твърде ниска или висока температура във фолиевата оранжерия

Една от основните грешки, които правят неопитните градинари, е да пропускат редовните наблюдения в оранжерията. Използвайте обикновен термометър или си купете дигитален термометър, който измерва и съответната влажност - това е важно, за да се установи загубата на топлина.

Диcбаланс на влагaтa

Твърде високата влажност може да доведе до появата на плесени, сняг и бръмбари в оранжерията/ парника. Твърде ниската влажност ще доведе до смърт на растенията от жажда. Най-добрият начин за повишаване на влажността е пръскането.

 Почти никаква вентилация

Ако вентилацията в оранжерията е ограничена или липсва, растенията ви могат да загинат. Можете да използвате вентилационните отвори на покрива, за да освободите топлия въздух. Понякога може да е необходим малък вентилатор, за да се осигури достатъчна циркулация на въздуха.

 Контрол на субстрата

Контролът на субстрата е важен, но той включва и някои други въпроси. В допълнение към основните принципи за периодично комбиниране на компост и тор, помислете за прилагането на почвени смеси при приготвянето на сместа. Не прилагайте стар субстрат, който може да пренесе вредители и болести.

 Вредители в градината, които не се виждат

Корените на съседните дървета могат да влязат под земята в растенията ви и да "откраднат" хранителните вещества и влагата, които са предназначени за растенията в оранжерията. То може също така да хвърля листа или клони през цялата година. Сянката също може да бъде постоянна пречка за получаване на светлина. В името на грижата за оранжерията/оранжерията не поставяйте оранжерията в близост до дървета или я разположете по подходящ начин.

Горните съвети ще ви помогнат да започнете пътя си към успeшно оранжерийно отглеждане и ще ви гарантират, че инвестицията в оранжерия винаги си заслужава времето, парите и усилията, които влагате в нея. Оранжерията означава, че всеки сезон е сезон за засаждане. Насладете се на вълнуващата гледка на домашно отгледани плодове и зеленчуци на масата в трапезарията. Забавлявайте се с отглеждането през цялата година!

Имате ли други въпроси? Не се колебайте да се свържете с нас по телефона... или по имейл на адрес info@foxigy.bg. Ще се радваме да отговорим на всичките ви въпроси.