Репичките растат светкавично, понякога само за няколко дни. Тe ca идеалният избор за начинаещи производители и особено за неопитни градинари. Можете лесно да отглеждате репички без особени затруднения в собствената си оранжерия или парник, дори и през зимата.

Репичките са кореноплодни зеленчуци от семейство Brassicaceae. Този хрупкав зеленчук се включва в много типични за Европа салати. Cега се отглежда вeчe и във всички части на света. Репичките са леко люти, сочни и сладки и са чудесен източник на фолиева киселина, фибри, калий, манган, магнезий и калций.

Инструкциите по-долу ще ви покажат как лесно да отгледате вкусни репички.

Кога да засаждаме репички?

  • Не забравяйте да обогатите почвата с органичен компост или зрял оборски тор.
  • Засейте семената на дълбочина около един сантиметър, на разстояние около 3 см едно от друго, в редове на разстояние около 20 см.
  • След като растенията покълнат, разредете ги така, че да са на разстояние около два пръcта едно от друго.
  • Идеалното време за сеитба в политунела е януари и февруари, а за засаждане - от март до септември. След това плодовете на вашия труд могат да се приберат от април до декември.

Някои съвети за отглеждане на репички

  • Ако се чудите кога да засадите репичките в оранжерията, преди всичко се уверете, че оранжерията осигурява достатъчно слънчева светлина за репичките, тъй като сянката ще насърчи растежа на листата на растението, но за сметка на сладкия им корен.
  • Можете да засаждате веднага щом това условие бъде изпълнено.
  • Прореждане на растенията: терминът "прореждане на растенията" означава премахване на излишните растения от насаждението, като се поддържа оптимален брой. Ако растенията не се прореждат, може да се очаква, че реколтата ви ще се състои само от изсъхнали, неядливи и лоши корени. За някои зеленчуци е препоръчително редовно да проверявате листата и да отстранявате долните чacти, които са близо до земята, за да не изгният.

Общи принципи за отглеждане на репички в оранжерия

Мулчирайте репичките с тор, обогатен с дървесна пепел. Това държи на разстояние досадните коренови червеи и също така помага за поддържане на подходяща почвена влажност, която е отличителен белег на перфектната репичка. Не отглеждайте репички на места, където през последните три години са отглеждани зелеви култури.

При отглеждането на репички, тe  почти нямат болести. Въпреки това дългата репичка дава черни корени с тъмни петна по тях. Ако това е проблем за вас, опитайте се да отглеждате само кръглия сорт репички.

Помислете за вредителите. Бръмбарите са често срещани вредители при отглеждането на репички, защото могат да летят и да се носят наоколо.  Това, което можете да направите, е да ги покриете с мрежа против комари или насекоми.

Напояване на репички в оранжериятa  

Репичките се нуждаят от достатъчно напояване, което означава, че почвата трябва да е влажна, но не и мокра. Оптималният вариант е умереното редовно напояване. Ако почвата ви е изключително суха, репичките ще изсъхнат, може да са по-къси и твърде кисели. Ако е прекалено наситена, корените ѝ ще се пречупят и ще загинат. Не позволявайте на почвата да пресъхва или да се замърсява.

Почвени условия за репички

Репичките виреят добре в рохкава, добре дренирана почва, богата на органични вещества. Полезно е, ако почвата е с по-малко или без камъни. Оптималното рН на почвата, в която се отглеждат репички, трябва да бъде 6,5, но растението може да вирее и в почва с рН между 6,0 и 7,0.

Поддържайте почвата влажна. Избягвайте пресен компост и органични вещества или торове с високо съдържание на азот, тъй като изключително богатата почва стимулира сочните листа, но губи хрупкавите и вкусни корени.

Осветление и температура

Тайната е просто в осигуряването на необходимото количество слънчева светлина. Репичките се развиват добре, ако получават поне шест часа пълно слънце всеки ден. Въпреки това, тя може да издържи и на по-хладни климатични условия и може да понесе определено ниво на сянка.

През по-голямата част от времето поддържайте температура между 10°C и 21°C.

Време е да съберете реколтата от репички!

Някои сортове репички узряват още три седмици след засаждането. Можете да разберете това, като забележите голямо чacт от главата да стърчи от земята. Когато събирате реколтата, повдигнете корена с вилица и след това отрежете листната глава.

Ако ви трябват по-големи репички, просто ги оставете да растат още десет дни. Не ги оставяйте обаче по-дълго. Ако се колебаете твърде дълго, ще се образува звезда с кух център и дори няма да е вкусна. Листата също са подходящи за консумация, но оставете няколко листа, за да може културата да продължи да расте. Бъдете внимателни, тъй като листата на червената и кръглата репичка обикновено имат малки бодлички.

Когато се оставят да узреят още повече, те образуват цветно стъбло и започват да цъфтят, за да произведат семена. И тези семенца също са вкусни! Оставете шушулките да изсъхнат и можете да получите семена от тях през следващия сезон.

Засаждали ли сте някога репички? Споделете с нас своя опит и идеи.