Как да отглеждаме зеленчуци в градината + съвети за лесни зеленчуци

Зеленчуците, отглеждани у дома, не могат да се сравняват с тези от супермаркетите - всички сме съгласни с това. Но знаете ли как да отглеждате правилно зеленчуците в градината, така че те да ви радват в кухнята?

Може би досега сте се страхували да пораснете, а може би просто не сте били добри в това. Не се притеснявайте. Независимо дали започвате първия или десетия си градинарски сезон, нашите съвети ще ви помогнат да постигнете желаната цел - сочни, пълни с витамини зеленчуци. Просто намерете отговорите на въпросите:

  1. Къде да отглеждаме зеленчуци?

 Сигурно сте чували за случаи, когато зеленчуците в градината са увяхнали или изгнили. Но не се притеснявайте, в повечето случаи това се дължи просто на неправилен избор на място за засаждане. Разбира се, всеки вид изисква свои специфични условия, които е добре да проверите преди засаждане. Като цяло обаче зеленчуците се нуждаят от баланс между слънчева светлина и влага. Не е препоръчително да се засаждат на места, които са покрити със сянка през целия ден. Също така внимавайте да не засаждате растения в близост до водоизточници, където те лесно могат да се претопят. В идеалния случай зеленчуците трябва да се засаждат на слънчево място, но на растенията трябва да се осигурява и достатъчно сянка през деня.

  1. Какви зеленчуци да отглеждаме

Преди да засадите, трябва да помислите какъв вид зеленчуци ще се опитате да отглеждате. Някои от тях могат да се справят по-добре, а други - по-слабо. Всичко зависи от качеството и вида на почвата в градината ви. Трябва да вземете предвид и размера на площта, която искате да отделите за отглеждане на зеленчуци. Ако пространството е ограничено, изберете по-малки зеленчуци, например моркови или лук. Ако разполагате с достатъчно място, не се колебайте да посегнете към храстовидните домати или тиквите. Творчеството няма граници. Но не забравяйте вкусовите си предпочитания. Можете да отгледате красиви тикви, но ако те останат неизползвани в дома ви, това ще бъде загуба на време.

  1. Отглеждане в саксия или засаждане в земята?

Когато отглеждате зеленчуци, бързо разбирате, че всичко е свързано. Така че ако подцените един фактор, това може да ви струва цялата реколта. Ето защо е важно предварително да обмислите как ще отглеждате зеленчуците си. Имате ли неизползвани саксии у дома? Засадете в тях по-малки зеленчуци като чесън или репички. Ако искате да отглеждате по-обемни зеленчукови храсти, помислете за закупуване на контейнерна саксия. Все пак имайте предвид, че е най-добре да отглеждате зеленчуците направо в градината си. Затова, ако имате възможност, засадете културите си в земята. Те ще ви възнаградят с неповторим вкус и свежест.

  1. Кога да събираме зеленчуците?

Ако сте осигурили на зеленчуците си достатъчно условия за правилен растеж през целия вегетационен период, можете да очаквате сочна реколта. Действителното прибиране на зеленчуците обаче зависи от редица фактори. Някои видове узряват по-рано, а други - по-дълго. При чушките или доматите е сравнително лесно да се определи правилното време за бране и е необходимо само да се направи визуален контакт с плода. При кореноплодните зеленчуци, които се отглеждат под земята, това може да е малко по-трудно. Идеално е да запишете препоръчителните дати за прибиране на реколтата още при засаждането, за да избегнете ранно или късно прибиране на реколтата. Бъдете особено внимателни към късните. Това е така, защото след дългото престояване в земята зеленчуците могат да загубят сочността и аромата си.

Зеленчуци, които са лесни за отглеждане

Обмисляте дали да започнете да се развивате? Като начало изберете невзискателни зеленчуци. Ако успеете да ги отгледате правилно, можете да преминете на "по-високо ниво" след една година. Все пак имайте предвид, че в този случай по-малкото е повече. Ако нямате достатъчно опит, съсредоточете се върху конкретни видове и не експериментирайте прекалено много.

Чушки, домати

 Едва ли има градинар по света, който да пренебрегва отглеждането на чушки и домати. Особено в момент, когато той буквално може да избира кой сорт да засади в градината си. Искате ли да отглеждате жълти чушки? Или предпочитате червени? Какво ще кажете да опитате нещо по-пикантно и да засадите люти чушки? Нищо от това не би трябвало да е проблем за вас. Достатъчна е слънчева светлина и влага. За да сте сигурни, че чилито ви расте правилно, не забравяйте да му поставите опорна пръчка. Това също така ще предотврати унищожаването на листата от градински вредители.

Предпочитате ли домати? Няма проблем. Независимо дали става дума за класическите чери домати, или за жълти домати, те няма да ви липсват в кухнята. Дори и в този случай обаче трябва да помислите за подходящ растеж. Щом доматените храсти започнат да растат на височина, ги подпрете с подпорни пръчки. Не се притеснявайте много за материалите, те могат да бъдат неизползвани парчета дърво или стара пръчка за моп. При доматите обаче се уверете, че отделните храсти не се припокриват значително. В противен случай те могат да попречат на правилното развитие на плодовете.

Кореноплодни зеленчуци

Обичате ли да приготвяте бульони? Или сте любител на зеленчуковите гарнитури и салати? В такъв случай кореноплодните зеленчуци не бива да липсват в градината ви. Морковите или магданозът са идеалният избор за производителите, които за първи път се занимават с тях. Заедно с тях в кухнята ще внесете и голямо количество витамини A, B, C, E, H, минерали, включително желязо, цинк, калций, магнезий, калий, както и етерични масла и манган. Отглеждането им не е никак трудно. Въпреки това внимавайте да засаждате кореноплодни зеленчуци от директна сеитба. В огромното мнозинство от случаите те не се справят добре с пресаждането.

Mаруля

Според исторически източници тя се радва на популярност в областта на култивирането повече от 4 000 години. Така че защо да не можете да я отглеждате? В края на краищата ще трябва да му обърнете най-голямо внимание веднага след засаждането. Тогава марулята ще се нуждае от най-много влага. След това обаче то ще заживее свой собствен живот, докато най-накрая се появи в чинията ви. Предимството на марулята е, че може да се отглежда от предварително отгледан разсад или чрез директно засаждане. Така че от вас зависи коя опция ще изберете.

Други съвети за отглеждане

Вече знаете какво, кога и как да отглеждате. Но не забравяйте да се грижите добре за растенията. Поливането може да стане изключително лесно с подходящия градински маркуч, който премахва безкрайното навеждане и преливане на вода от съд в съд. В градината ви трябва да има и слънчево устройство против на къртици, за да увеличите шансовете си за успешна реколта. Притесняват ли и вас градинските вредители? Това също не е проблем. Изберете собствена пръскачка и защитете растенията си от нежелани посетители.