Ще ремонтирате стара ограда, искате да се отървете от ръждата или просто искате да направите нещо? Със сигурност не можете да минете без шлайфане. Ще ви посъветваме какво е важно при избора на подходяща шкурка. Шкурката е подходяща за оформяне, изглаждане, заглаждане и полиране на различни повърхности. Използва се за отстраняване на стара боя или ръжда, за обработка на повърхността на дърво или за загрубяване на повърхността при лепене.

Зърнистост на шкурката

Шлифовъчната хартия, известна още като шкурка, се предлага с различна зърнометрия. Размерът на зърната на шкурката се обозначава с число, което е обратно пропорционално на размера на частиците.

Колкото по-голям е броят на зърната, толкова по-фин е крайният резултат. По-ниските числа означават по-груба хартия, предназначена за по-бързо отстраняване на материала.

Плътност на абразива

Когато избираме шкурка, обръщаме внимание и на вида на зърнометрията. Тя изразява плътността, с която абразивното зърно се нанася върху подложката. Съществуват три вида:

  • Плътно шлифоване - шкурката е изцяло натоварена с абразивни зърна (подходяща за обработка на метал).
  • Полуотворено шлифоване - шкурката е запълнен със 70 до 80% зърно за шлайфане (подходящ за твърда дървесина като дъб и бук)
  • Открито шлифоване - шкурката е заета на 50% (подходяща за иглолистна дървесина, богата на смола, и за отстраняване на стара боя)

Какъв пясък да изберете за всяка дейност?

За отстраняване на стара боя или ръжда от стоманени части, необходимо е да изберете зърнометрия на шкурката P36, P40 и P60. Ако възнамерявате да шлифовате ръбовете, използвайте зърно P60 или P80. За грубо шлифоване на дърво изберете P80, P100 или P120. Ако подготвяте дървото за шлайфане на основния слой, изберете P120 и P150. Фино шлифоване на повърхности се постига със зърнометрия P120, P150 и P180. За окончателното шлайфане на лака най-подходящи са зърната P180 и P240.

Имайте предвид, че при шлайфане на дърво се образува фин прах, който навлиза в дихателните пътища, откъдето трудно се връща обратно. Избягвайте да го вдишвате, използвайте работни очила и респиратор.

Ако трябва да шлайфате големи площи, е добре да използвате електрическа шлайфмашина. В зависимост от приложението си можете да изберете ъглошлайф, ексцентрик, лентов или вибрационен шлайф. Какви са разликите между тях, можете да прочетете тук. 

Дори и най-фината шлайфмашина обаче не може да се сравни с ръчната работа на ръцете ви, така че при финиширането на повърхността посегнете към фин пенообразен блок за шлайфане и използвайте дълги движения, за да завършите повърхността до съвършенство.