Ако възникне ситуация, в която се нуждаете спешно от електричество, е добре да сте подготвени с генератор за ток. Няма значение дали ситуацията се дължи на буря, пътнотранспортно произшествие или временно прекъсване на електрозахранването. Ако наблизо имате електрически генератор (електростанция), можете лесно да поддържате работата на дома, офиса, вилата или бизнеса си, докато електричеството отново стане достъпно.

#1 Какво представлява генераторът на електроенергия и от какво се състои?

Електрическият генератор е устройство, което преобразува механичната работа в електрическо напрежение. Той служи като резервен източник на електроенергия, който може да се използва на места, където няма връзка с електричеството (вили, сгради, къмпинги и др.) или където има прекъсване на електрозахранването поради буря, авария и др. Повечето електроцентрали се състоят от 5 основни части, а именно:

- двигател с вътрешно горене: работният кон на генератора. Горивото се впръсква в двигателя, запалва се от искра и след това се превръща в механична енергия.

- Алтернатор: мястото, където електрическата енергия се генерира от механичната енергия чрез ротора и статора.

- стартер: основната му задача е да стартира електроцентралата. Може да бъде електрическа с батерия или механична с кабел.

- резервоар за гориво: използва се за съхранение и непрекъснато зареждане с гориво. Повечето електрически генератори се захранват с бензин или дизел.

- контакти: броят и видът на контактите на всяко захранващо устройство се различава в зависимост от модела му 12V/240V/380V.

#2 Кой електрогенератор е подходящ за вас?

Генераторите предоставят на потребителите възможност за захранване на всичко - от основно оборудване и системи до цялата къща. Размерът на генератора, от който се нуждаете, зависи от това какво искате да захранвате в случай на прекъсване на електрозахранването. Размерът на генератора най-често се отнася не до физическия размер на машината, а до нейния електрически капацитет. Ако искате хладилникът, климатикът и един телевизор да работят едновременно, можете да определите необходимия електрически капацитет, като съберете общите ватове на всеки товар.

Изборът на генератор на електроенергия играе ключова роля. Една от грешките, които можете да допуснете при избора на генератор за ток, е да изберете генератора с най-голяма мощност, за да можете да свържете възможно най-много уреди. Но при това забравяме, може би от незнание, дали сме избрали еднофазен или трифазен генератор на електроенергия например. Може би си мислите, че няма голяма разлика, но е точно обратното.

Основната разлика е дали ви е необходим генератор за ток за работилницата или генератор за ток за вилата.

Еднофазният генератор на електроенергия е идеален за използване в дома или вилата, тъй като повечето уреди в къщата, офиса, градината или вилата са еднофазни. Трифазният генератор на ток се използва предимно на строителни обекти, където е необходим контакт 380 V. Това са устройства като бетонобъркачка или циркулационна помпа.

#3 Какъв е мекият и твърдият старт на устройствата, свързани към електроцентралата?

Оборудването за плавен старт изисква стартова мощност 2 до 3 пъти по-висока от мощността на уреда (напр. ръчни инструменти с комутаторни двигатели, осветителни тела, помпи...). Устройствата с твърдо стартиране (напр. циркулационни помпи, компресори, бетонобъркачки...) изискват от 5 до 6 пъти по-голяма мощност от захранващия блок, отколкото е определената входяща мощност на свързания уред. Разликата между плавния и твърдия старт е в стартовото натоварване на уреда, свързаният към електроцентралата.

#4 Какво представлява регулирането на напрежението?

Ако искате да адаптирате генератора към точните си изисквания, трябва да знаете входящата мощност и вида на уредите си, особено по отношение на колебанията на захранващото напрежение и характера на промените в натоварването на генератора (токови удари при пускане, токови удари по време на работа). Технологията за регулиране на напрежението със сигурност е една от ключовите характеристики на генератора на електроенергия (ако той я притежава).

Комбинирано регулиране - Това е електроцентрала с комбиниран трансформатор, при която този трансформатор осигурява подаването на електроенергия при висок стартов ток дори за сметка на спад на електрическото напрежение. Генераторът с този тип регулиране е идеален за всички уреди с твърдо стартиране. Той може да се използва за захранване на уреди като циркулационна помпа, водоструйка, бетонобъркачка, помпа и др.

Капацитивно управление - Най-ниският диапазон на управление за електроцентрали, но достатъчен за всички ръчни инструменти с комутаторни двигатели, светлини, помпи и др. Входящата мощност на свързаното оборудване може да се използва до максималната мощност на електроцентралата. С генератори с този тип управление не е възможно да се захранва фина електроника, като например компютър, телефон и др.

AVR регулиране - Позволява да се захранва модерна и чувствителна към промяна на напрежението електроника (фина електроника), като компютри, телевизори, UPS, помпи и др. Принципът на тази функция е да се поддържа постоянно напрежение на всички фази, независимо от моментното натоварване на генератора.

#5 Какви са видовете електроцентрали?

Еднофазен генератор на електроенергия - идеален за използване в дома, тъй като повечето уреди в къщата, офиса или градината са еднофазни

Трифазна електроцентрала - Трифазните устройства се използват предимно на строителни обекти, където е необходимо да има контакт 380V. Това са устройства като бетонобъркачка или циркулационна помпа.

Инверторни захранващи блокове - преносими, мощни, малки и тихи захранващи блокове, които захранват деликатна електроника без риск от повреда (компютри, телевизори, UPS, мобилни телефони).

Електроцентралите могат да бъдат класифицирани и според вида на горивото. Най-разпространени са бензиновите електроцентрали. Дизеловите агрегати са по-мощни и обикновено по-шумни, но предимствата им включват висока производителност и издръжливост.

#6 Шумни ли са електрогенераторите?

Нивото на шума на захранващия блок варира в зависимост от типа и модела. Характеристиката "безшумен агрегат" може да бъде присвоена на агрегати с ниво на шума приблизително 60 dB. По-силните или по-мощните генератори са по-шумни, обикновено около 80-90 dB.

#7 Защо инверторните електроцентрали са по-добри?

Инверторните генератори произвеждат електроенергия в три фази, за разлика от традиционните генератори. Те черпят енергия от източник на постоянен ток и я преобразуват в променлив ток с помощта на електронни схеми.

Инверторните генератори са по-малки, по-леки и много по-тихи генератори. Дейностите, които можете да извършвате с този тип генератор, са например къмпингуване.

Въпреки че инверторните генератори не могат да произвеждат големи количества енергия като традиционните генератори, те са по-ефективни благодарение на технологията за производство на променлив ток. Колкото по-ефективен е генераторът, толкова по-малко гориво се изразходва и толкова по-малък може да бъде резервоарът за гориво. Мощността, която може да се произвежда от инвертор, варира от около 1200 до 4000 вата.

Инверторните генератори са по-скъпи от стандартните генератори поради иновативната технология, която използват, шума и икономическата ефективност.

Благодарение на модерната технология, използвана в инверторните захранващи блокове, нивото на напрежението в контакта на захранващия блок е постоянно - 230 V. Благодарение на това е възможно да свържете всяко едно устройство от категорията на фината електроника като компютър, лаптоп, телевизор,...

#8 Трябва ли масло в захранващия блок?

Поради размера и конструкцията си двутактовите двигатели нямат система за смазване, както е при четиритактовите двигатели. Поради тази причина е много важно горивната смес (бензин) да съдържа смазка. Ето защо двутактовите бензинови двигатели се нуждаят от разреден бензин с масло за правилна работа и функционалност. Съотношението на разреждане е различно за всяка машина и нейния двигател, но най-често срещаното съотношение за разреждане на бензин с масло е 1:25. Независимо от това тези двигатели все още се използват в градинарството като храсторези, косачки за трева, верижни триони или се използват в електрогенератори.

Съотношението на разреждане на маслото към горивото обикновено е посочено на места като резервоара на оборудването, на етикета на маслото, в ръководството за експлоатация на оборудването, както и в описанието на продукта.

Възможно е също така да се срещнете с различни съотношения на разреждане на гориво/масло при стартиране и след стартиране на двигателя. При пускане в експлоатация съотношението се дава с повече масло, докато след пускане в експлоатация някои съоръжения могат да дават по-ниско съотношение на маслото. За да се изгори, са необходими около 3 пълни резервоара с бензин.

Ако използвате гориво без масло, двигателят ще се задръсти!

Смазочните масла за двутактови двигатели обикновено са маркирани с 2T или M2T. На етикета на производителя е посочено и препоръчителното съотношение на разреждане на всяко масло. Но винаги приготвяйте само толкова горивна смес, колкото знаете, че ще използвате. Разреденото масло се разгражда бързо в бензина, като по този начин губи свойствата си и се образуват нежелани странични смеси, като утайки, лакове, полярни вещества, които образуват неразтворима смес върху лагери, клапани и др.

Обяснителна бележка: Ако съотношението е напр. 25:1, това означава 25 литра бензин към 1 литър масло.

#9 С коя захранваща банка мога да зареждам лаптопа си?

Можете спокойно да захранвате лаптопа си с инверторни захранващи блокове. Благодарение на иновативната технология тези генератори поддържат постоянно (без отклонениеа) напрежение в контактите, т.е. постоянно осигуряват напрежение 230 V в контактите и по този начин са безопасни за захранване на деликатно оборудване като: лаптопи, компютри, телевизори, UPS, мобилни телефони, декодери и др.

#10 Какво мога да свържа към захранващия блок?

С помощта на електрически генератор могат да се захранват вероятно всички електрически уреди. Необходимо е обаче изходната мощност на генератора на електроенергия да е поне равна на максималната входяща мощност на свързания уред. Ако планирате да свържете няколко уреда към захранването, трябва да вземете предвид сумата от мощностите на едновременно свързаните уреди. Трябва да се вземат предвид и пусковите токове на уредите (плавен и силен пуск).

Като пример можем да вземем уред с електродвигател и входяща мощност 1000 W, като при стартирането му може да се получи 5-6 пъти повече енергия, отколкото при работната мощност - 6000 W. Затова в този случай ще ви е необходим електрически генератор с мощност около 6000 W